strzałka do góry

Odzyskiwanie danych Szkolenia Kontakt

artykuł dodany: 07-12-2017, autor: Kacper Łapiak

PC-3000 Spider Board od ACElab

Nowe narzędzie do odzyskiwania danych z kart pamięci

ACELab to rosyjska korporacja działąjąca w branży odzyskiwania danych od 1992 roku. Znana i ceniona na całym świecie, przodująca w tworzeniu nowatorskich narzędzi, czego dowodem jest ten artykuł. Zaciekawi on także laika, który nigdy nie miał do czynienia z data recovery i szeroko rozumianą informatyką. Starałem się pisać językiem przystępnym, tak aby nawet nieprzygotowany czytelnik zrozumiał działanie najnowocześnijszego na rynku narzędzia do odzyskiwania danych z kart pamięci.

Na pierwszy rzut oka narzędzie wygląda dość kosmicznie. 25 metalowych kołków, obracających się wokół własnej osi, służących do stabilizowania nóżek stykowych. Każdy kołek posiada u góry śrubkę służącą do dociskania i regulowania nagięcia nóżki na płaszczyźnie styku z wyprowadzeniami karty pamięci.

Ale co to są wyprowadzenia karty pamięci? To szeroki temat na inny arytkuł, ale w skrócie są to miedziane piny znajdujące się pod plastikową obudową karty flash. Na etapie fabrycznej produkcji służą głównie do przeprowadzania testów jakościowych. Niejako efektem ubocznym (ale pozytywnym) jest fakt, że specjaliści za ich pomocą są w stanie zczytać dane. Aby się do nich dostać należy zeszlifować wierzchnią warstę polimeru z nośnika.

Pierwsze kroki w pracy z urządzeniem

Dobra, załóżmy teraz, że dostaliśmy się do pinów. Nie wiele nam to dało, bo każdy służy do czegoś innego (no dobra, niektóre się dublują, ale nie mieszajmy). Jeden zczytuje dane, drugi je zapisuje, trzeci to pin zasilania, czwarty pin zegarowy itd... Trzeba zdobyć schemat wyprowadzeń, albo przpeorwadzić serię testów laboratoryjnych na adekwatnych modelach kart i samemu dojść, który pin do czego służy. To jednak droga trudna, czasochłonna i kosztowna, bo przecież wystarczy pomylić pin zasilania z pinem np. zegarowym i spowodować nieodwracalne uszkodzenie układu.

Wracając do sedna problemu. Mamy zeszlifowaną kartę, dostęp do pinów, odpowiedznie narzędzie, ale jak rozkodować piny? Cóż, można szukać w oficjalnych dokumentacjach karty, można posłużyć się forami specjalistycznymi (najczęściej rosyjskimi). Istnieje wiele sposobów, ale każdy specjalista ma swoje zaufane źródła i raczej nie raczy się nimi wprost dzielić (If you know, what I mean... ;)

karta sd, karta flash, ssd, odzyskiwanie danych, rozpinowka, macierz, spider board, odzyskamy twoje dane, kaleron, architektpc. Więc załóżmy, że skądś pozyskaliśmy schemat wyprowadzeń (potocznie mówiąć „rozpinówkę”). Teraz mocujemy kartę pamięci na urządzeniu, a następnie ustawiamy nóżki, podpinamy odpowiedni adaper, konfigurujemy oprogramowanie i zczytujemy dane. Ale zaraz, zaraz... nagle okazuje się, że ustawienie samych nóżek nie jest takie proste. Jeżeli karta posiada dajmy na to aż 25 wyprowadzeń i chcemy ułożyć 25 nóżek, to należy zrobić to odpowiednią metodą, tak aby na siebie nie nachodziły, aby się nie dotykały. Na ogół stosujemy metodę spirali (moja nazwa robocza) – zaczynamy układać nóżki od środka po spirali, aż przechwycimy pożądane piny. Ponadto nie wszystkie karty pamięci mają macierzowy układ pinów, istnieją dużo bardziej skomplikowane warianty wyprowadzeń.

Przyszłość urządzenia

Adapter spider board został wyposażony w silny kontroler Xilinx Spartan xc3s50a. Bardziej dociekliwi będą zastanawiać się po co urządzeniu, które na dobrą sprawę ma tylko przesyłać sygnały taki procesor? Otóż ACELab już potwierdziło, że ich urządzenie będzie służyć nie tylko jako mechaniczne ułatwienie w dostaniu się do pinów, ale po odpowiednich aktualizacjach stanie się też interfejsem programowym.

Dawniej aby zczytać dane z karty należało bezpośredno wlutować się do pinów, które bardzo często ulegały odwarstwieniu, utlenieniu czy starciu, i dalsze próby odzyskania danych stawały się nieekonomiczne bądź zupełnie nierealne. Ale jak widać zawsze znajdą się ludzie, którzy wymyślą lepsze rozwiązanie, i tak stało się w tym przypadku.

Oczywiście wszystko to powiedziane zostało w dużym skrócie, bo pominęliśmy całkowicie potrzebę użycia dedykowanego adaptera PC-3000, który należy podpiąć pod Spider Board aby móc pracować z kartą z poziomu oprogramowania.

Zdjęcie karty SD pochodzi z prywatnego zbioru firmy Kaleron sp. z o.o. kaleron.pl