strzałka do góry

Odzyskiwanie danych Szkolenia Kontakt

artykuł dodany: 29-07-2017, autor: Kacper Łapiak

Flash Extractor

Flash Extractor, odzyskiwanie danych, nand, kosci, kontroler, układ scalony, recovery.

Flash Extractor to jedno z popularniejszych narzędzi do odzyskiwania danych z pamięci flash. Stworzone przez niewielką grupę rosyjskich specjalistów z Soft-Center. Naczelnym projektu jest Sergey Nikolko. I choć samo urządzenie oraz interfejs programu wyglądają skromnie, to oferują szeroki wachlarz możliwości, pozwalając przy tym na swobodę działania i tworzenie autorskich rozwiązań dla poszczególnych przypadków.

Urządzenie fizyczne to układ scalony w otwartej obudowie z wymienialnymi gniazdami oparty o kontroler altera cyclone ep1c3t100c8n. W zależności od rodzaju kości, którą chcemy przeczytać, użyć musimy odpowiedniego adaptera. Dostępne adaptery obsługują następujące typy obudów: TSOP-48, TLGA 18x14mm, BGA-152 18x14mm, VBGA-100 18x12mm.

Interfejs aplikacji oryginalnie napisany został dla Windows XP, ale powinien działać równie dobrze pod nowszymi wersjami systemu (osobiście korzystam z Widnows 10). Program można pobrać i uruchomić, ale dopóki nie podłączymy urządzenia, wyłączone będą wszystkie funkcje. Na pierwszy rzut oka interfejs wygląda ubogo, ale jak się okaże, są to tylko pozory. W ramach pakietu istnieją trzy oddzielne aplikacje:

1. NAND Reader - zczytuje zawartość kości tworząc plik (lub pliki) z rosrzerzeniem .dump, będące w istocie obrazami binranymi.
2. Flash Extractor - aplikacja właściwa służąca do tworzenia modeli odzyskiwania danych i składania dupmów w jeden obraz.
3. Flash Explorer - będący w zasadzie wyodrębioną funkcją Flash Extractora. Służy do przeglądania zawartości już złożonego obrazu.

Program wyposażony jest w obszerną, na bieżąco aktualizowaną bazę zawierającą niejednokrotnie gotowe rozwiązania dla uszkodzonych nośników. Zawiera też setki kluczy xor'ujących czy emulatorów kontrolerów. Ponadto, w przypadku kiedy rzeczywiście zmuszeni jesteśmy ręcznie ustawiać wszystkie parametry, raczej bez problemu odnajedziemy się w interfejsie. A pozwala on określić: wielkość strony, wielkość bloku, kolejność i przeplot czytania dumpów, różne złożenia bloków... i wiele innych parametrów. Do dyspozycji mamy, a jakże: prosty hexedytor oraz okno pozwalające wizualnie obserować poprawność zadawanych operacji.

Podsumowując, Flash Extractor jest bardzo przyjaznym narzędziem dla kogoś, kto posiada podstawowe informacje z zakresu odzyskiwania danych, ale może okazać się zbyt skomplikowany dla zupełnego laika. Nie zawsze bowiem wystarczy jedno bezmyślne kliknięcie przycisku skanuj żeby odzyskać dane. Trzeba przecież najpierw wylutować kości i dobrać prawidłowe parametry składania. Niejednokrotnie należy przekopać się przez specjalistyczne dokumentacje poszczególnych układów NAND i kontrolerów. Można też poprosić o pomoc na oficjalnym forum, którego społeczność jest bardzo aktywna.