strzałka do góry

Odzyskiwanie danych Szkolenia Kontakt

artykuł dodany: 02-10-2018, kategoria: bezpieczeństwo danych, autor: Kacper Łapiak

Nie otwierajmy dysku w nieodpowiednich warunkach

dysk twardy wd gabka stabilizacja usterka przegrzewanie podzespoly pcb elektronika nie dziala nie kreci talerzem stukajaca glowica architekt pc kaleron

Wiele przypadków uszkodzonych dysków twardych, które do nas trafiają zostały wcześniej otworzone na własną rękę. Artykuł ten ma przestrzec przed nieumyślnym spowodowaniem szkód które mogą przyczynić się do utracenia danych.

Uszkodzenia fizyczne dysku często bywają nieodwracalne. Jeżeli problem dotyczy niedziałającej głowicy lub skrzywionej osi talerza, problem możemy rozwiązać poprzez znalezienie odpowiednego dawcy i wymianę porządanych części lub przełożenie talerzy.

Jeżeli jednak doszło do uszkodzenia powierzchni magnetycznej, sprawy mają się dużo gorzej. W przypadu otworzenia dysku w warunkach domowych pierwszym wrogiem okazuje się powietrze, w którym unoszą się drobinki kurzu. Są one zabójcze nie tyle dla danych, co dla głowic. Głowice poruszją się w odległościach na tyle małych od talerza, że trą i uderzają o drobiny pokrywających powierzchnię, co prowadzi do ich szybkiego zużycia. W takim przypadku, jeżeli z dysku w ogóle można jeszcze czytać, czasem należy kilkukrotnie przeładać głowice od nowych dawców, co mnoży koszta klienta.

Wyobraźmy sobie, że grubość ludzkiego włosa to około jedna dziesiąta milimetra. Dzielimy milimetr na dziesięć części i bierzemy z tego jedną. Następnie tą małą część podzielmy jeszcze 1000 razy. Będzie to właśnie wysokość na której pracuje głowica przesuwająca się nad talerzem. Odległość ta to mniej więcej jeden mikrometr. Średnica atomu krzemu to około 0,250 namometra. Czyli pomiędzy głowcą a telrzem, moglibyśmy ustawić wierzę wysokości 4000 atomów krzemu, a to wbrew pozorom bardzo niewiele. Wystarczy bowiem uświadomić sobie, że w jednym molu krzemu, czyli 28 gramach znajduje się 6,0221 * 10^23 atomów.

dysk twardy wd gabka stabilizacja usterka przegrzewanie podzespoly pcb elektronika nie dziala nie kreci talerzem stukajaca glowica architekt pc kaleron

Drugim co do częstości typem zabrudzeń talerzy wywołanych ingerencją człowieka są róznego rodzaju osady osady organiczne spowodowane dotknięciami talerza. Pozostawione przez niedoświadczonego użytkownika odciski palców są, dla głowic bardziej niebezpieczne od kurzu. Przylegają one bowiem trwale do powierzchi, co zwiększa siły tarcia między nimi.

Podsumowując. Jeżeli nie mamy pod ręką komory laminarnej, czyli urządzenia labolatoryjnego które w strumieniu powierza odsysa nieporządane zanieczyszczenia z powietrza, nie otwierajmy dysków twardych na własną rękę. W 90 procentach sytuacji kończy się to pomnożeniem kosztów, a w krytycznych przypadkach niemożliwością odzyskania danych.


Wszystkie zdjęcia pochodzą z prywatnej kolekcji architektpc.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Artykuł był przydatny, podobał się? A może nie? Zostaw komentarz!